Пропозиції:
- Діагностика психофізіологічного та енергетичного стану команди з використанням радіоестезичного, психоенергетичного та психометричного методів.
- Навчити спеціальним методам психологічної підготовки, які базуються як на східних, так і на західних техніках, використовуючи які спортсмени зможуть керувати та контролювати своїм емоційним та ментальним станами. Входити в стан спокою, впевненості, «вогненної» психологічної готовності.
- Проведення спеціалізованої енергетичної та психологічної роботи зі створення єдиного, сильного, цілісного поля команди. У команди має бути стрижень, завдяки якому команда має психологічну стійкість, а також захист від негативного зовнішнього впливу.
- Проведення індивідуального психологічного консультування та спеціалізованої психологічної роботи, спрямованої на зняття точок напруги, усунення стресів і конфліктів (як правило, що виникають перед відповідальними стартами), а також підвищення та покращення психоемоційного та психоенергетичного тонусу спортсменів.
- Розумова робота з уявленнями чи думкоформами. Одна важлива психологічна техніка, спрямована на виведення спортивних елементів на більш високий технічний рівень. Ця техніка сприяє підвищенню рівня концентрації та управління своїм психологічним станом. Також може використовуватися як досить ефективна техніка у процесі реабілітації спортсменів.
- Розробка «ритуалу», і навіть використання ключових слів, сприяють вводити спортсменів у стан «бойової готовності». Ритуал необхідний як метод свідомого об'єднання та включення команди перед стартом, сприяє значному зміцненню «Духу команди».
- Проведення спеціалізованої психологічної роботи енергетичної та спрямованої на підтримку Духа команди. Ця робота може проводитися як у тренувальному процесі, так і в період відповідальних стартів. Важливим елементом даної є навчання технікам і психологічним станам тренерського складу, в процесі виступу команди.
- Проведення відновлювальної психофізіологічної роботи з командою як у процесі тренування, так і після її закінчення. Наприклад, по 5 хв між серіями проведення спеціалізованої енергетичної роботи, з використанням деяких відновних східних технік. З самого початку буде потрібна робота зі спеціалістом, поступово можливо навчити спортсменів виконувати спеціалізовані вправи самостійно.
- Розвиток сенситивності – (підвищеної інтуїтивної чутливості) спортсменів. Проведення спеціалізованого тренінгу спрямованого на розвиток внутрішніх почуттів, спрямованих на взаємодію та розуміння членів за командою «без слів», навчання прояву інтуїції та психометрії, дана спеціалізована робота сприяє розвитку почуття передбачення та відповідно здатність протидії діям суперникам. Або почуття члена по команді під час гри. Цей етап проводиться після проходження перших етапів навчання.
Спортивна реабілітація
Після завершення тренувального процесу проведення реабілітаційних відновлювальних заходів з використанням спеціальних технік, які включають використання: м'язової релаксації, медитативного аутотренінгу, деяких систем йоги та дихальних систем, включаючи цігун.
Використання даних технік може суттєво поліпшити як функціональний стан так і психоемоційний тонус спортсменів, а головне – сприяти виведенню у стійкий стан бойової готовності перед відповідальними стартами.
Внаслідок підвищеного стресового фактора, емоційної нестійкості, наявності травматизму суглобів та зв'язок пропонується використання як традиційних, так і нетрадиційних способів відновлення. У разі пропонується велика реабілітаційна програма, спрямовану прискорення періоду відновлення спортсменів. Ця програма включає проведення реабілітаційних спеціалізованих занять, спрямованих на опрацювання енергетичних каналів (меридіанів), у процесі занять використовується спеціальна музика, спрямована на гармонізацію внутрішнього стану, а також проводиться. Також до реабілітаційної програми входить масаж із використанням східних методик, які включають роботу з тибетськими чашами.
Пропозицію підготував: Володимир Машир - практикуючий психолог, розробник спортивних психологічних тренінгів, автор низки спеціалізованих тренінгів спрямованих на саморозкриття, розкриття внутрішніх психічних та фізичних резервів (Майстер Спорту України з академічного веслування).
Задекларований патент на винахід «Спосіб корекції психофізіологічного стану людини» (19) UA (11) 68838 (13) А, 2004р.
- робота психолога з командою - створення єдиної аури (енергетичного поля команди) створення «ДУХУ КОМАНДИ»;
- робота психолога з окремими членами майбутньої команди для їх підготовки до спільних дій у складі збірної;
- абстрагування від «чужої гри» (нав'язування іншою командою свого стилю) та збереження свого стилю гри (у разі зустрічі рівноцінних команд);
- під час гри на чужому полі з командою проводиться внутрішня енергетична підготовка під час якої вдається ігнорувати у свідомості команди стереотипи, що склалися «чуже» і «своє» поле;
- розвиток особливого виду чутливості у гравців команди (щодо один одного), де незважаючи на зовнішній тиск (психологічний), як правило пов'язаного з пропущеним голом або втратою ініціативи (у гравців з'являється песимізм, підвищується метушливість, виникає відчуття втраченості), гравці здатні утримувати свій стиль гри, продовжуючи демонструвати високу техніку;
- створення позитивного настрою як у окремих членів команди (особливо у капітана та лідерів), так і у всієї команди в цілому;
- психологічна підготовка воротаря, де воротар навчається сенситивності (підвищеної чутливості), яка може допомогти в екстремальній ситуації (особливо під час штрафних ударів);
- психологічна робота з руйнування «зоряної хвороби» або надмірної самовпевненості, яка з'являється в результаті ряду успішних ігор; при цьому команда може мати втрату почуття гри, суперника, поля, що може призвести до поразки;
- навчання здатності утримання свого стилю і збереження свого ритму протягом всієї гри;
- енергетична підготовка безпосередньо перед грою, з метою виходу на поле у добрій біоенергетичній «формі».
Діагностика однієї людини триває у межах 1 години, а саме:
- Проведення обстеження загального енергетичного ресурсу команди, використовуючи радіестезичний метод діагностики;
- Дослідити психологічний стан команди, використовуючи психологічні тести, спрямовані на виявлення сильних та слабких сторін команди (спортсмена);
- Вивчити мотиваційну сферу спортсменів, використовуючи спеціальні психологічні методики;
- Провести індивідуальне інтерв’ювання для побудови психологічного портрета та визначення стану команди на цей момент;
- Використання спеціалізованого методу психофізіологічної та енергетичної корекції спрямованого на відновлення енергетичного та психологічного ресурсу спортсмена, команди, сюди входить:
- Проведення індивідуальної співбесіди;
- Виявлення психологічних причин, що заважають максимальному прояву спортивних навичок під час відповідальних стартів;
- Проведення психологічної, енергетичної та фізіологічної корекції, використовуючи східні та західні методи відновлення.
Проведення комплексних заходів щодо відновлення енергетичного, фізіологічного та психологічного ресурсу проводиться індивідуально. Тимчасовий період коливається від 1,5 до 2 год. Кількість сеансів залежить від низки причин: ступеня складності проблем, функціонального стану, у якому перебуває спортсмен (від 1 до 5).
Володимир Машир – практикуючий спортивний психолог, тренер-інструктор з оздоровчих програм – йоги, цігун, спортивного клубу «Схід», Майстер Спорту з академічного веслування, автор низки спеціалізованих спортивних психологічних тренінгів, вкладених у саморозкриття внутрішніх психічних і фізичних резервів.
Задекларований патент на винахід «Спосіб корекції психофізіологічного стану людини» (19) UA (11) 68838 (13) А, 2004р.
Мета роботи:
Побудова ДУХУ СИЛЬНОЇ КОМАНДИ, який буде слугувати захистом від негативних факторів, у фундаменті якого лежатиме психологічна впевненість усієї команди в майбутньому успіху.
Завдання:
- Вивести команду на робочий – «бойовий» психологічний рівень.
- Побудувати мобільну команду – команду, яка здатна грати у свій футбол:
- нав’язувати супернику свою гру;
- проявляти здатність до маневреності: гра у відкритий футбол;
- гра від нападу, гра від оборони.
Ця робота потребує тісного контакту з головним тренером команди.
- Створити та розробити чіткі й визначені цілі, до яких команда буде прагнути протягом усього свого виступу.
- Спрямувати увагу й енергію всіх членів команди на формування чіткої впевненості в своєму майбутньому, майбутньому своєї команди, а також усвідомлення особистого внеску кожного у побудову духу команди.
- Звернути увагу всіх членів команди на усунення негативних стереотипів, які були створені в минулому (наприклад, стереотип невдахи у випадку поганої гри в попередньому турі). Негативні стереотипи сприяють закупорці й кристалізації руху творчої, конструктивної енергії команди, а також накладають суттєвий відбиток на формування нових позитивних і конструктивних завдань.
- Розкрити внутрішній потенціал членів команди і спонукати їх використовувати цей потенціал на благо команди.
Паралельно — формування девізу:
- благо команди – благо спортсмена,
- удача спортсмена – удача команди,
- перемога спортсмена – перемога команди.
Робота буде проходити за такими напрямами:
- Діагностика психологічного та енергетичного стану команди, що допоможе краще зрозуміти шляхи формування і управління командою, а з психологічної точки зору дасть змогу провести роботу з психокорекції. Індивідуальна психокорекція спрямована на зняття напруги, усунення негативних наслідків, заснованих на минулих помилках, страхах, невдачах, комплексах невпевненості, стані передстартової лихоманки тощо.
- Застосування методики психокорекції — навчання футболістів стану «бойової» готовності. Для цього буде потрібно провести низку командних і індивідуальних психотренінгів, спрямованих на навчання новим методикам саморегуляції. Завдання цього розділу — навчити футболістів одній із психотехнік — медитативному аутотренінгу, за допомогою якого спортсмен буде здатен значно збільшувати свої можливості. Розкриття внутрішніх резервів відбувається за рахунок здатності змінювати стан свідомості, здатності конструктивно мислити.
- Проведення тренінгів на розвиток зіграності в команді:
- поступове виховання команди у співпраці з головним тренером;
- робота з тренерським складом, надання деяких рекомендацій щодо індивідуального підходу в спілкуванні з гравцями.
- Для побудови більш точної структури команди, пов’язаної з психологічною сумісністю між гравцями та кращим розумінням між ними під час гри, буде потрібно провести спеціальну психологічну діагностику. Діагностика спрямована на уточнення певних характеристик особистісної природи спортсменів. У процесі дослідження важливим є побудова індивідуальної психологічної карти, за якою можна побачити, де знаходиться фокус свідомості кожного спортсмена: в розумі чи в емоціях. Це дасть змогу тренерському складу знайти різні підходи до управління командою.
- Вивчення енергетичного стану спортсменів (енергетичний стан відображає психічну природу спортсмена, його емоційний та ментальний стан):
-
- енергетичний (ефірний) стан спортсмена — запорука його результативності, бо прямо пропорційно відображає його фізичний стан;
- контроль енергетичного стану спортсменів і, у разі потреби, їх реабілітація.
- виявлення прихованих підводних течій, що згубно впливають на психологічний клімат у команді. Узгодження плану роботи з головним тренером, де головним завданням є формування правильних взаємин на рівні команди;
- робота з психологічними проблемами, які заважають розвитку і формуванню команди: страхами, ілюзіями, комплексами, помилками, які заважають досягненню поставлених цілей.
Для цього необхідна:
Робота психолога з відновлення особистого психологічного клімату гравця, в окремих випадках — робота з родиною спортсмена.
- Формування психологічного клімату всередині команди:
- виявлення симпатій і антипатій у команді;
- знаходження больових точок;
- знаходження позитивних моментів.
- Періодичні планові зустрічі з членами команди, які допомагають краще побачити й зрозуміти «портрет» команди, адже гравці піддаються впливам:
- а) командним;
- б) індивідуальним;
- в) стороннім (наприклад, з боку вболівальників команди-суперника).
- Робота над формуванням ДУХУ КОМАНДИ:
- зміна енергетичного поля команди з урахуванням впливу тренерського складу;
- навчання тренерського складу надавати енергетичну підтримку гравцям під час гри;
- виявлення проблем, пов’язаних із втратою командного духу.
- Підтримання ДУХУ КОМАНДИ.
- Проведення налаштування гравців на гру. Психологічне налаштування має проводитися обов’язково спільно з тренерським складом для енергетичного об’єднання всіх членів команди в єдине ціле. Завданням є побудова ЄДИНОГО ОРГАНІЗМУ, для чого необхідна активна й усвідомлена участь кожного члена команди.
Комплекс реабілітаційних заходів
Деякі травми не потребують хірургічного втручання. Грамотно проведена робота з відновлення енергетичної структури призводить до усунення фізіологічних порушень.
Комплекс відновлювальних заходів:
- Сеанси реабілітації після фізичних навантажень. Особливо актуальні сеанси аутотренінгу та реабілітації на фоні втоми спортсменів у період інтенсивних навантажень або в розпал сезону, коли підвищується рівень стресу: проведення сеансів після тренувань, можливо у спортзалі з використанням музики, або на полі (в літній період). У цій роботі гравці можуть лежати, їх роль у процесі більш пасивна;
- проведення комплексу вправ зі східних напрямків, наприклад, цігун. Цей вид спеціальної дихальної гімнастики використовується спортсменами різних країн не тільки як реабілітаційний метод, але й як спосіб психоенергетичної підготовки перед змаганнями. У цьому випадку від спортсменів вимагається більш активна участь;
- проведення сеансів медитативного аутотренінгу, мета якого — задіяти вольовий аспект самого спортсмена. Цей вид добре використовувати для тренінгів, спрямованих на психологічну роботу з уявними образами. Робота з уявними образами позитивно впливає на відновлення спортсменів після травм. Як правило, період реабілітації прискорюється в кілька разів.
Психологічні тренінги, спрямовані на роботу з уявними образами, вимагають певної підготовки команди, але є одними з найефективніших.
Розвиток у команди психометрії — підвищення рівня чутливості, телепатичності, спрямованих на розвиток здібностей до передбачення. Наприклад, існують спеціальні вправи, які підвищують чутливість воротаря до м’яча у спірних моментах гри, під час виконання пенальті тощо. Ці тренінги сприяють розвитку у воротаря такої сприйнятливості, яка знижує кількість помилкових дій.
Цей напрям тренінгів також сприяє побудові психічно здорової команди. Психічно сильна команда не залежить від результату конкретної гри. Навіть у випадку тимчасової невдачі, в наступній грі вона здатна зіграти блискуче.
Навчальна програма:
Для спортсменів дуже важливо мати добре розвинені суглоби, зв’язки, сухожилля. Запропонована програма передбачає проведення спеціального комплексного тренінгу, який включає:
- Перший етап — суглобова гімнастика — спеціальний комплекс вправ для суглобів, який допомагає суттєво покращити рухливість та еластичність суглобів. Головна задача — вивільнення застійної енергії, що накопичується в суглобах і блокує їх рухливість. Після вправ цю енергію потрібно спрямувати в правильне русло.
- Другий етап — комплекс вправ для накопичення енергії в суглобах, для їх зміцнення.
- Третій етап — пропрацювання енергетичних каналів, меридіанів, центрів, якими рухається енергія тіла. Також включає зміцнення енергетичного поля (енергетичного захисту). Передбачається навчання вправам, які допомагають спортсмену увійти у стан «бойової готовності» і позбутися передстартової лихоманки.
- Четвертий етап — навчання спеціальним дихальним технікам. Багато спортсменів не вміють правильно дихати й максимально використовувати об’єм легень та енергетичний потенціал. Головне завдання — за допомогою дихання навчитися керувати своїм енергетичним станом і швидко відновлювати функціональний стан.
- П’ятий етап — психоенергетична робота, спрямована на гармонізацію психофізіологічного стану. Тут використовуються медитативний аутотренінг, релаксація. Мета — усунення психологічних блоків, конфліктів, депресії, небажання тренуватися.
Діагностика:
Для діагностики функціонального й енергетичного стану спортсменів пропонується використання сучасних технологій, які дозволяють не тільки виявити вже наявні функціональні відхилення, але й передбачити можливі майбутні порушення.
Пропонується використання комп’ютерної діагностики за допомогою приладу ГРВ (ефект Кирліана). За словами професора Короткова, автора приладу, цей пристрій здатен вимірювати енергетичне поле людини, а після обробки даних на комп’ютері можна дізнатися як фізіологічний стан, так і психологічний портрет людини. Така діагностика використовується збірними командами в багатьох країнах світу.
Програму необхідно адаптувати до поточного етапу, на якому перебуває команда, та доповнити її після психологічної діагностики спортсменів і тренерського складу.
Важливим елементом виходу з кризи є віра команди в сприятливу можливість змінити ситуацію. А це — прерогатива сильних духом, які в будь-який момент здатні мобілізувати свої сили.
Володимир Машир, практикуючий психолог, майстер спорту з академічного веслування, багаторазовий призер і чемпіон України, дворазовий срібний призер спартакіади України, переможець Кубка «Великого Дніпра». Робота психолога зі збірними командами з веслування, плавання, легкої атлетики, боротьби, дзюдо. Брав участь у психологічній підготовці команди зі стрибків у воду до Олімпійських ігор 2000 (Сідней) та 2004 (Афіни). Працював з футбольними командами 1-ї, 2-ї та Вищої ліг (Донецький «Металург» — 2002 р., Запорізький «Металург» — 2004 р.). Проводив роботу з психологічної та фізіологічної реабілітації, а також підготовку збірної України з художньої гімнастики до Чемпіонату світу (школа Дерюгіних).
Задекларований патент на винахід «Спосіб корекції психофізіологічного стану людини» (19) UA (11) 68838 (13) А, 2004р.
2009 р. — другий патент з психофізіологічної корекції із використанням звукового резонансу тибетських чаш.
Мета роботи: Побудова ДУХУ СИЛЬНОЇ КОМАНДИ, який слугуватиме захистом від негативних факторів, в основі якого лежатиме психологічна впевненість усієї команди в майбутньому успіху.
Завдання:
- Вивести команду на робочий – «бойовий» психологічний рівень.
- Побудувати мобільну команду – команду, яка здатна грати у свою гру:
- нав'язувати супернику свою гру;
- проявляти здатність до маневреності: гра в відкритий баскетбол;
- гра від нападу, гра від оборони.
Дана робота потребує тісного контакту з головним тренером команди.
- Створити та розробити чіткі й визначені цілі, до яких прагнутиме команда протягом усього свого виступу.
- Спрямувати увагу та енергію всіх членів команди на формування чіткої впевненості у своєму майбутньому, майбутньому своєї команди, а також усвідомлення особистого внеску кожного в побудову духу команди.
- Звернути увагу всіх членів команди на усунення негативних стереотипів, які були створені в минулому (наприклад, стереотип невдахи у випадку поганої гри в попередньому сезоні). Негативні стереотипи сприяють закупорці та кристалізації руху творчої, конструктивної енергії команди, а також накладають суттєвий відбиток на формування нових позитивних і конструктивних завдань.
- Розкрити внутрішній потенціал членів команди та спонукати їх використовувати цей потенціал на благо команди. Паралельно формування девізу:
- благо команди – благо спортсмену,
- удача спортсмена – удача команди,
- перемога спортсмена – перемога команди.
Робота проходитиме в наступних напрямках:
- Діагностика психологічного та енергетичного стану команди, що допоможе краще зрозуміти шляхи формування та управління командою, а з психологічної точки зору надасть можливість провести роботу з психокорекції. Індивідуальна психокорекція спрямована на зняття напруги, усунення негативних наслідків, що ґрунтуються на минулих помилках, страхах, невдачах, комплексах невпевненості, стані передстартової лихоманки тощо.
- Застосовуючи методику психокорекції – навчання баскетболістів стану «бойової» готовності. Для цього знадобиться проведення низки командних та індивідуальних психотренінгів, спрямованих на навчання за новими методиками саморегуляції. Завданням даного розділу є навчити баскетболістів однієї з психотехнік – медитативному аутотренінгу, за допомогою якого спортсмен буде здатен значно збільшувати свої можливості. Розкриття внутрішніх резервів відбувається за рахунок здатності змінювати стан свідомості, здатності конструктивно мислити.
- Проведення тренінгів на розвиток зіграності в команді:
- поступове виховання команди в спільній роботі з головним тренером;
- робота з тренерським складом, деякі рекомендації тренерському складу, пов'язані з знаходженням індивідуальних підходів у процесі спілкування з вихованцями. Для побудови точнішої структури команди, пов'язаної з психологічною сумісністю між гравцями, і, як наслідок, кращим порозумінням між ними в процесі гри, знадобиться проведення спеціальної психологічної діагностики. Діагностика спрямована на уточнення певних характеристик особистісної природи спортсменів. У процесі даного дослідження велике значення має побудова індивідуальної психологічної карти, за якою можна буде побачити, де знаходиться фокус свідомості у кожного спортсмена: в розумі чи в емоціях. Це може дозволити тренерському складу знайти різні підходи для управління командою.
- Вивчення енергетичного стану спортсменів (енергетичний стан відображає психічну природу спортсмена, його емоційний та ментальний стан):
-
- енергетичний (ефірний) стан спортсмена – запорука його результативності, оскільки прямо пропорційно відображає його фізичний стан;
- контроль за енергетичним станом спортсменів і, в разі потреби, їх реабілітація.
- Виявлення підводних течій, які згубно впливають на психологічний клімат у команді. Узгодження плану роботи з головним тренером, де головним завданням є формування правильних взаємовідносин на рівні команди;
- робота з психологічними проблемами, що заважають розвитку та формуванню команди: страхами, нав'язливими ідеями, комплексами, помилками, які заважають досягненню поставлених цілей.
Для цього необхідно:
- Робота психолога з відновлення особистого психологічного клімату гравця, в деяких випадках робота з сім'єю спортсмена.
- Формування психологічного клімату всередині команди:
- з'ясування симпатій та антипатій у команді;
- знаходження болючих точок;
- знаходження позитивних моментів.
- Періодичні планові зустрічі з членами команди, що допомагають краще побачити та зрозуміти портрет команди, оскільки:
- гравці схильні до впливів:
- а) командних;
- б) індивідуальних;
- в) сторонніх впливів (наприклад, з боку вболівальників команди суперників).
- гравці схильні до впливів:
- Робота з формування ДУХУ КОМАНДИ:
- зміна енергетичного поля команди, враховуючи вплив на нього тренерського складу; навчання тренерського складу надавати енергетичну підтримку гравцям у процесі гри;
- з'ясування проблем, пов'язаних з його втратою.
- Підтримання ДУХУ КОМАНДИ.
- Проведення для гравців команди настрою на гру. Психологічний настрій необхідно проводити обов'язково спільно з тренерським складом для енергетичного об'єднання всіх членів команди в одне ціле. Завданням є побудова ЄДИНОГО ОРГАНІЗМУ, а для цього необхідна активна усвідомлена участь кожного члена команди.
- Комплекс відновлювальних заходів:
- Сеанси з реабілітації після фізичних навантажень. Особливо актуальні сеанси з аутотренінгу та реабілітації на фоні втоми спортсменів у період інтенсивних навантажень або в розпал сезону, коли рівень стресового напруження підвищений:
- проведення сеансів після тренувань, можливо, в спортзалі з використанням музики або на полі (в літній період). У даній роботі гравці можуть розташовуватися лежачи, їх роль у процесі такого сеансу може бути більш пасивною;
- проведення комплексу вправ зі східних напрямків, наприклад, таких як цігун. Цей вид спеціальної дихальної гімнастики використовується спортсменами різних країн світу не тільки як реабілітаційний метод, але й як спосіб психоенергетичної підготовки перед змаганнями. Від гравців вимагається більш активна роль у процесі даного виду роботи. Даний вид практики досить успішно використовувався в роботі з нашою Олімпійською збірною командою зі стрибків у воду перед Олімпійськими Іграми в Афінах;
- проведення сеансів з медитативного аутотренінгу, мета даної роботи вимагає залучення вольового аспекту самого спортсмена. Даний вид добре використовувати при тренінгах, спрямованих на психологічну роботу з уявними образами або уявленнями. Робота з уявними образами позитивно позначається в період відновлення спортсменів після травм. Як правило, період реабілітації прискорюється в кілька разів. Психологічні тренінги, спрямовані на роботу з уявними образами та уявленнями, вимагають певної підготовки з боку команди, але за своєю ефективністю є одними з найдієвіших.
- Розвиток у команди психометрії – підвищення рівня чутливості, телепатичності, спрямованих на розвиток здібностей до передбачення. Наприклад: існують спеціальні вправи, виконуючи які у команди зростає сенситивність, чутливість м'яча, у спірних моментах гри, у моменти виконання штрафних кидків тощо. Цей вид тренінгів сприяє розвитку у воротаря такої сприйнятливості, при якій здійснюється менше помилкових дій. Даний напрямок тренінгів також сприяє побудові психічно здорової команди. Психічно сильна команда не залежить від результату проведеної гри, навіть у випадку тимчасової невдачі, в наступній грі вона здатна грати блискуче.
- Навчальна програма: Для спортсменів дуже важливо мати добре розроблені суглоби, зв'язки, сухожилля, запропонована програма передбачає проведення спеціального комплексного тренінгу, до якого входить:
- На першому етапі – Спеціальний комплекс вправ для суглобів – СУГЛОБОВА ГІМНАСТИКА, до якої входить ряд спеціальних вправ, за допомогою яких можливо суттєво поліпшити рухливість та еластичність суглобів. Одним з головних завдань даного комплексу є вивільнення застояної енергії, сконцентрованої в суглобах, яка виконує негативну роль для їх рухливості. Необхідно в результаті спеціальних вправ не тільки вивільнити всю застояну в суглобах енергію, але й спрямувати її в правильне русло.
- Другий етап – проведення комплексу вправ, пов'язаних з набором енергії в суглоби, для їх зміцнення. Пропонується спецкомплекс вправ.
- Третій етап – проробка енергетичних каналів, меридіанів, центрів, якими рухається в тілі енергія. Сюди ж входить комплекс зі зміцнення енергетичного поля (енергетичного захисту). Передбачається навчання спеціальним вправам, що допомагають спортсмену увійти в стан «бойової готовності», це також допомагає позбутися деяким спортсменам стану «передстартової лихоманки», що досить часто заважає в період відповідальних змагань.
- Четвертий етап включає навчання спеціальним дихальним технікам. Багато спортсменів не вміють правильно дихати, задіювати максимально свій об'єм легенів, свій енергетичний потенціал. У даному комплексі головним завданням є за допомогою дихання навчитися керувати своїм енергетичним станом, навчитися відновлювати за коротший термін свій функціональний стан.
- П'ятий етап включає в себе психоенергетичну роботу, спрямовану на приведення свого психофізіологічного стану в гармонію, в життєвий тонус. На цьому етапі використовуються такі психотехніки, як медитативний аутотренінг, релаксація. Робота на цьому етапі спрямована на усунення психічних блоків, нашарувань, помилок, що призвели згодом до всіляких порушень. Це важливий етап для спортсменів, які перебувають у стані занепаду, конфлікту, депресії, небажанні тренуватися.
Діагностика
Для діагностики функціонального та енергетичного стану спортсменів пропонується використання сучасних технологій, спрямованих на виявлення не тільки вже наявних функціональних відхилень, але й знаходження та попередження майбутніх можливих порушень.
Пропонується використання комп'ютерної діагностики за допомогою приладу ГРВ, заснованої на принципі ефекту Кірліан. Як пояснює професор Коротков, який є автором приладу, прилад здатний вимірювати енергетичне поле людини, і, обробивши отриману інформацію на комп'ютері, можна дізнатися як фізіологічний стан людини, так і побачити її психологічний портрет. Даний вид діагностики є інформативним і використовується збірними командами багатьох країн світу.
Комплекс реабілітаційних заходів.
Деякі травми не потребують хірургічного втручання. Грамотно проведена робота з відновлення енергетичної структури призводить до усунення фізіологічних порушень.
Ведучий програми – тренінгу: Володимир Машир, практикуючий психолог, Майстер Спорту з академічного веслування, неодноразовий призер та Чемпіон України, 2-разовий срібний призер Спартакіади України, Переможець Кубка «Великого Дніпра».
- Підтримка внутрішнього гармонійного клімату, коли кожен член команди усвідомлює своє місце та здатний допомагати іншим. Коли робота йде на благо "цілого" - команди, думає не про свою вигоду, а як краще зробити для команди.
- Зняття будь-яких стресів, точок напруги – і їх нейтралізація через усвідомлення причин будь-якої конфліктної ситуації. Важлива участь самих призвідників конфлікту, бажання їх змінити ситуацію.
- Психолог не займає чиюсь конкретну позицію, але прагнути, завжди бути об'єктивним, - правильно регулюючи і допомагаючи виправити помилки.
- Робота психолога може відбуватися у різних напрямах, як індивідуальні зустрічі, і робота у групах (з командою).
- В індивідуальних зустрічах вирішуються локальні завдання: такі як психологічна робота з особистими проблемами спортсмена, як, наприклад, - робота зі станом «передстартової лихоманки», почуттям невпевненості, різного роду фобіями (страхами) тощо. Головним завданням є усунення негативних станів. Також, під час приватних зустрічей, можна допомогти спортсмену налаштовуватись на старт, та сприяти приведенню його у стан «бойової готовності».
У процесі групових зустрічей вирішуються різні завдання:
- по об'єднанню та інтеграції команди;
- створення цілісного сильного організму, посилення духа команди, команда набуває захисту!
- приведення спортсмена; - команди в робочий, бойовий стан. У разі перевантаженості під час ігор, як фізично, так і морально, пропонуються сеанси відновлювальної релаксаційної терапії, медитативний аутотренінг та інші форми психореабілітації. Результат - усунення напруги, усунення втоми - набуття сильного, бойового стану;
- психологічний настій команди на гру, це один з найважливіших елементів! Від психологічного настою команди, зазвичай (особливо у разі рівнозначних команд) вирішується результат матчу. Проводиться настрій всіх членів команди, підкріплений «ритуалом», може суттєво вплинути на результат гри, особливо під час ігор із сильним суперником.
- Психологічний стан часто відбивається на фізіологічному стані, - тому, важливо перебувати не в зневірі та депресії, але в позитивному, позитивному настрої! Цьому стану можна і потрібно вчитися, наприклад, одна з вправ «дерево», дихального комплексу цігун може надати неоціненну допомогу!
- На Сході кажуть: «Енергія слідує за думкою», «яка людина в думках своїх, така вона і є». Дуже важливо культивувати позитивні думки, більше «позитиву», впевненості у перемозі, прагнення йти до поставленої мети, знаючи та вірячи, що так і буде!
- Усунення застійних явищ, як психологічних, і енергетичних. Якщо спортсмен «заганяє себе в кут», не вірить у себе, перебуває в зневірі та роздратуванні, він порушує рух енергії вздовж хребетного каналу, особливо це спостерігається в тазово-крижовій ділянці, - що призводить до порушення обміну енергії в кінцівках і, як наслідок призводить до травм (особливо страждають пахова область, коліна, гомілка, гомілка). Ці проблеми досить легко можуть бути усунені фахівцем у цій галузі, який вміє усувати блоки у суглобах, знаходити причини порушень.
- Головне завдання – це усунення застійних явищ, починаючи з «голови», закінчуючи тазово-крижовою областю, проблеми знаходяться в енергетичному каркасі (тілі) спортсмена. Методи, які тут використовуються пов'язані з ефективними східними практиками, також пропонується надання професійної психологічної допомоги спортивним психологом.
Пропозицію підготував:
Володимир Машир - спеціаліст у галузі спортивної психології та східної реабілітації.