План роботи з футбольною командою
Мета роботи:
Побудова ДУХУ СИЛЬНОЇ КОМАНДИ, який буде слугувати захистом від негативних факторів, у фундаменті якого лежатиме психологічна впевненість усієї команди в майбутньому успіху.
Завдання:
- Вивести команду на робочий – «бойовий» психологічний рівень.
- Побудувати мобільну команду – команду, яка здатна грати у свій футбол:
- нав’язувати супернику свою гру;
- проявляти здатність до маневреності: гра у відкритий футбол;
- гра від нападу, гра від оборони.
Ця робота потребує тісного контакту з головним тренером команди.
- Створити та розробити чіткі й визначені цілі, до яких команда буде прагнути протягом усього свого виступу.
- Спрямувати увагу й енергію всіх членів команди на формування чіткої впевненості в своєму майбутньому, майбутньому своєї команди, а також усвідомлення особистого внеску кожного у побудову духу команди.
- Звернути увагу всіх членів команди на усунення негативних стереотипів, які були створені в минулому (наприклад, стереотип невдахи у випадку поганої гри в попередньому турі). Негативні стереотипи сприяють закупорці й кристалізації руху творчої, конструктивної енергії команди, а також накладають суттєвий відбиток на формування нових позитивних і конструктивних завдань.
- Розкрити внутрішній потенціал членів команди і спонукати їх використовувати цей потенціал на благо команди.
Паралельно — формування девізу:
- благо команди – благо спортсмена,
- удача спортсмена – удача команди,
- перемога спортсмена – перемога команди.
Робота буде проходити за такими напрямами:
- Діагностика психологічного та енергетичного стану команди, що допоможе краще зрозуміти шляхи формування і управління командою, а з психологічної точки зору дасть змогу провести роботу з психокорекції. Індивідуальна психокорекція спрямована на зняття напруги, усунення негативних наслідків, заснованих на минулих помилках, страхах, невдачах, комплексах невпевненості, стані передстартової лихоманки тощо.
- Застосування методики психокорекції — навчання футболістів стану «бойової» готовності. Для цього буде потрібно провести низку командних і індивідуальних психотренінгів, спрямованих на навчання новим методикам саморегуляції. Завдання цього розділу — навчити футболістів одній із психотехнік — медитативному аутотренінгу, за допомогою якого спортсмен буде здатен значно збільшувати свої можливості. Розкриття внутрішніх резервів відбувається за рахунок здатності змінювати стан свідомості, здатності конструктивно мислити.
- Проведення тренінгів на розвиток зіграності в команді:
- поступове виховання команди у співпраці з головним тренером;
- робота з тренерським складом, надання деяких рекомендацій щодо індивідуального підходу в спілкуванні з гравцями.
- Для побудови більш точної структури команди, пов’язаної з психологічною сумісністю між гравцями та кращим розумінням між ними під час гри, буде потрібно провести спеціальну психологічну діагностику. Діагностика спрямована на уточнення певних характеристик особистісної природи спортсменів. У процесі дослідження важливим є побудова індивідуальної психологічної карти, за якою можна побачити, де знаходиться фокус свідомості кожного спортсмена: в розумі чи в емоціях. Це дасть змогу тренерському складу знайти різні підходи до управління командою.
- Вивчення енергетичного стану спортсменів (енергетичний стан відображає психічну природу спортсмена, його емоційний та ментальний стан):
-
- енергетичний (ефірний) стан спортсмена — запорука його результативності, бо прямо пропорційно відображає його фізичний стан;
- контроль енергетичного стану спортсменів і, у разі потреби, їх реабілітація.
- виявлення прихованих підводних течій, що згубно впливають на психологічний клімат у команді. Узгодження плану роботи з головним тренером, де головним завданням є формування правильних взаємин на рівні команди;
- робота з психологічними проблемами, які заважають розвитку і формуванню команди: страхами, ілюзіями, комплексами, помилками, які заважають досягненню поставлених цілей.
Для цього необхідна:
Робота психолога з відновлення особистого психологічного клімату гравця, в окремих випадках — робота з родиною спортсмена.
- Формування психологічного клімату всередині команди:
- виявлення симпатій і антипатій у команді;
- знаходження больових точок;
- знаходження позитивних моментів.
- Періодичні планові зустрічі з членами команди, які допомагають краще побачити й зрозуміти «портрет» команди, адже гравці піддаються впливам:
- а) командним;
- б) індивідуальним;
- в) стороннім (наприклад, з боку вболівальників команди-суперника).
- Робота над формуванням ДУХУ КОМАНДИ:
- зміна енергетичного поля команди з урахуванням впливу тренерського складу;
- навчання тренерського складу надавати енергетичну підтримку гравцям під час гри;
- виявлення проблем, пов’язаних із втратою командного духу.
- Підтримання ДУХУ КОМАНДИ.
- Проведення налаштування гравців на гру. Психологічне налаштування має проводитися обов’язково спільно з тренерським складом для енергетичного об’єднання всіх членів команди в єдине ціле. Завданням є побудова ЄДИНОГО ОРГАНІЗМУ, для чого необхідна активна й усвідомлена участь кожного члена команди.
Комплекс реабілітаційних заходів
Деякі травми не потребують хірургічного втручання. Грамотно проведена робота з відновлення енергетичної структури призводить до усунення фізіологічних порушень.
Комплекс відновлювальних заходів:
- Сеанси реабілітації після фізичних навантажень. Особливо актуальні сеанси аутотренінгу та реабілітації на фоні втоми спортсменів у період інтенсивних навантажень або в розпал сезону, коли підвищується рівень стресу: проведення сеансів після тренувань, можливо у спортзалі з використанням музики, або на полі (в літній період). У цій роботі гравці можуть лежати, їх роль у процесі більш пасивна;
- проведення комплексу вправ зі східних напрямків, наприклад, цігун. Цей вид спеціальної дихальної гімнастики використовується спортсменами різних країн не тільки як реабілітаційний метод, але й як спосіб психоенергетичної підготовки перед змаганнями. У цьому випадку від спортсменів вимагається більш активна участь;
- проведення сеансів медитативного аутотренінгу, мета якого — задіяти вольовий аспект самого спортсмена. Цей вид добре використовувати для тренінгів, спрямованих на психологічну роботу з уявними образами. Робота з уявними образами позитивно впливає на відновлення спортсменів після травм. Як правило, період реабілітації прискорюється в кілька разів.
Психологічні тренінги, спрямовані на роботу з уявними образами, вимагають певної підготовки команди, але є одними з найефективніших.
Розвиток у команди психометрії — підвищення рівня чутливості, телепатичності, спрямованих на розвиток здібностей до передбачення. Наприклад, існують спеціальні вправи, які підвищують чутливість воротаря до м’яча у спірних моментах гри, під час виконання пенальті тощо. Ці тренінги сприяють розвитку у воротаря такої сприйнятливості, яка знижує кількість помилкових дій.
Цей напрям тренінгів також сприяє побудові психічно здорової команди. Психічно сильна команда не залежить від результату конкретної гри. Навіть у випадку тимчасової невдачі, в наступній грі вона здатна зіграти блискуче.
Навчальна програма:
Для спортсменів дуже важливо мати добре розвинені суглоби, зв’язки, сухожилля. Запропонована програма передбачає проведення спеціального комплексного тренінгу, який включає:
- Перший етап — суглобова гімнастика — спеціальний комплекс вправ для суглобів, який допомагає суттєво покращити рухливість та еластичність суглобів. Головна задача — вивільнення застійної енергії, що накопичується в суглобах і блокує їх рухливість. Після вправ цю енергію потрібно спрямувати в правильне русло.
- Другий етап — комплекс вправ для накопичення енергії в суглобах, для їх зміцнення.
- Третій етап — пропрацювання енергетичних каналів, меридіанів, центрів, якими рухається енергія тіла. Також включає зміцнення енергетичного поля (енергетичного захисту). Передбачається навчання вправам, які допомагають спортсмену увійти у стан «бойової готовності» і позбутися передстартової лихоманки.
- Четвертий етап — навчання спеціальним дихальним технікам. Багато спортсменів не вміють правильно дихати й максимально використовувати об’єм легень та енергетичний потенціал. Головне завдання — за допомогою дихання навчитися керувати своїм енергетичним станом і швидко відновлювати функціональний стан.
- П’ятий етап — психоенергетична робота, спрямована на гармонізацію психофізіологічного стану. Тут використовуються медитативний аутотренінг, релаксація. Мета — усунення психологічних блоків, конфліктів, депресії, небажання тренуватися.
Діагностика:
Для діагностики функціонального й енергетичного стану спортсменів пропонується використання сучасних технологій, які дозволяють не тільки виявити вже наявні функціональні відхилення, але й передбачити можливі майбутні порушення.
Пропонується використання комп’ютерної діагностики за допомогою приладу ГРВ (ефект Кирліана). За словами професора Короткова, автора приладу, цей пристрій здатен вимірювати енергетичне поле людини, а після обробки даних на комп’ютері можна дізнатися як фізіологічний стан, так і психологічний портрет людини. Така діагностика використовується збірними командами в багатьох країнах світу.
Програму необхідно адаптувати до поточного етапу, на якому перебуває команда, та доповнити її після психологічної діагностики спортсменів і тренерського складу.
Важливим елементом виходу з кризи є віра команди в сприятливу можливість змінити ситуацію. А це — прерогатива сильних духом, які в будь-який момент здатні мобілізувати свої сили.
Володимир Машир, практикуючий психолог, майстер спорту з академічного веслування, багаторазовий призер і чемпіон України, дворазовий срібний призер спартакіади України, переможець Кубка «Великого Дніпра». Робота психолога зі збірними командами з веслування, плавання, легкої атлетики, боротьби, дзюдо. Брав участь у психологічній підготовці команди зі стрибків у воду до Олімпійських ігор 2000 (Сідней) та 2004 (Афіни). Працював з футбольними командами 1-ї, 2-ї та Вищої ліг (Донецький «Металург» — 2002 р., Запорізький «Металург» — 2004 р.). Проводив роботу з психологічної та фізіологічної реабілітації, а також підготовку збірної України з художньої гімнастики до Чемпіонату світу (школа Дерюгіних).
Задекларований патент на винахід «Спосіб корекції психофізіологічного стану людини» (19) UA (11) 68838 (13) А, 2004р.
2009 р. — другий патент з психофізіологічної корекції із використанням звукового резонансу тибетських чаш.